Poker jest grą dużo bardziej skomplikowaną niż nam się wydaje. Wiele osób uważa, że wszystko zależy wyłącznie od szczęścia. Jak pokazuje poker sportowy i regularne zwycięstwa tych samych zawodników – niekoniecznie. Grać w pokera trzeba się po prostu nauczyć. Wysokie możliwości są wynikiem wielu lat praktyki. Przy okazji musimy nabyć umiejętność blefowania. Przyda się także opanowanie szybkiego liczenia. Wszystko zależy również od rodzaju pokera, w jakiego chcemy nauczyć się grać.
Podstawowe zasady
W najbardziej znanej wersji pokera, czyli Texas Hold’em – każdy gracz otrzymuje początkowo dwie karty. Tutaj rozpoczyna się nasze pierwsze wyzwanie. Musimy oszacować czy otrzymane karty są dla nas dobre. Potem musimy dopasować je do kolejno odsłanianych kart po każdej rundzie. Zaleca się wybierać karty wysokie, które są liczone wyżej od tych niższego stopnia. Przykładowo lepiej zbierać damy niż dwójki. Po każdej odsłonie następuje zwiększenie stawki.
Na czym polega zwiększanie stawek?
W momencie dokładania żetonów ważne są nasze umiejętności blefowania. Warto zachowywać się jakbyśmy mieli dobre karty, nawet jeżeli to nieprawda. W przeciwnym razie gracze od razu wyczują, że coś kombinujemy. W przypadku, gdy mamy naprawdę mocne karty to warto dołożyć trochę więcej żetonów. Róbmy to jednak stopniowo. Tak aby więcej graczy dołączyło do zabawy. Potem ciężko będzie im pozbyć się swoich pieniędzy. Na koniec podbijamy wszystko do zawrotnej sumy w ten sposób, że reszta spasuje. Gra przypomina trochę kasyno – im bardziej ryzykujemy, tym większa szansa na wysoką wygraną.
Jakie układy kart są najlepsze?
Ciężko w kilku zdaniach opisać wszystkie warianty pokerowe, które mogą nam się trafić. Najbardziej prestiżowy i rzadki jest tak zwany poker królewski. To wszystkie karty od dziesiątki w górę w tym samym kolorze. Dużo łatwiej trafić na dość popularnego „strita”. To kolejne karty ułożone po kolei, z tą różnicą, że mogą być w różnych kolorach. Ponadto możemy go ułożyć z kart o mniejszym znaczeniu.
Na jakie inne okazje możemy czekać w grze?
Warto kolekcjonować karty o podobnej hierarchii. Bardzo często wygrywają tak zwane „trójki”, czyli trzy karty tego samego typu np. damy. Często zdarza się, że do zwycięstwa wystarczy nam jedna para. Gracze często polują też na „kolory”, czyli wszystkie karty są np. treflami lub kierami. Są one nawet mocniejsze niż „strity”. Warto zbierać wysokie karty. Zdarza się, że gracze nie uzbierali żadnego dobrego układu i mogą wygrać samą obecność Asa w ręce.
Kiedy będziemy wystarczająco dobrzy w pokera?
Niestety nie każdy od razu jest mistrzem w danej dziedzinie. A już szczególnie dotyczy to pokera. Im więcej rozdań zaliczymy tym nabierzemy więcej „cwaniactwa”, które zaprocentuje w przyszłości. Na początku będziemy przegrywać wiele pojedynków. Stopniowo jednak opanujemy wszystkie układy, będziemy staranniej dobierać stawki, a na końcu będziemy przewidywać ruchy przeciwnika. Po paru latach będziemy mogli zmierzyć się już z najlepszymi. Pamiętajmy jednak o podstawach.