Kiedy wyobrazisz sobie codzienność profesjonalnego gracza esportowego, możesz mieć przed oczami obraz wielogodzinnych posiedzeń przed monitorem komputera spędzonych w bezruchu. Jak najbardziej jest to obraz prawidłowy. Nie mniej jednak pozostaje pytanie o to, czy esportowcy powinni trenować nie tylko swoje umiejętności, ale także całe ciało. Odpowiedź brzmi – obowiązkowo!
Brak ruchu oraz zaniedbanie prawidłowego odżywiania mają bardzo negatywny wpływ na wydajność ludzkiego ciała w każdym jego aspekcie; od motoryki, po umiejętność koncentracji, a to może mieć bardzo zgubne skutki dla zawodników esportowych, zwłaszcza dla tych, którzy regularnie biorą udział zawodach, gdzie zaledwie kilka milisekund czasu reakcji może zadecydować o porażce lub zwycięstwie. Podejście do esportu się zmienia i jak można zobaczyć na przykładzie zakładów sportowych, gracze esportowi są traktowani coraz częściej jako sportowcy fizyczni.
Zdolności sprawnościowe są niezbędne w esporcie
Jeśli chcesz zostać profesjonalnym graczem, tak jak każdy sportowiec swoje ciało musisz traktować jak narzędzie, które trzeba stale dostrajać. W dłuższej perspektywie jest to o tyle ważne, że formy tradycyjnego sportu rekompensują czas siedzenia w bezruchu. Dlaczego to takie ważne? Chroniczne zaniedbywanie aktywności fizycznej znacznie okraja możliwości ciała i jego wytrzymałość. Treningi esportowców powinny być układane tak, aby w jak największym stopniu wzmacniały rdzeń ciała i postawę, przedramiona, siłę i sprawność nadgarstków i palców oraz przede wszystkim, aby poprawiały koordynację ręka-oko. Sport jest gwarantem zdrowia i długiej kariery każdego zawodnika.
Trening siłowy i wytrzymałościowy dla esportowców
Nie tylko ramiona profesjonalnych sportowców są narażone na duże obciążenia. Esportowcy często siedzą przed ekranem przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie, aby udoskonalać swoje umiejętności, a to może być naprawdę wykańczające dla ciała. Rezultatem tego może być przewlekły ból pleców powodujących stały dyskomfort i wykluczający możliwość osiągnięcia swojego maksimum w jakiejkolwiek dziedzinie. Oprócz wzmacniania górnych partii mięśni, należy także zadbać o odpowiedni trening wytrzymałościowy. Dzięki temu zawodnicy mogą zapobiec szybkiemu zmęczeniu podczas zawodów, co jest jeszcze bardziej potęgowane przez stres. Jeśli uprawiasz inny sport, pomoże Ci to także w wyłączeniu umysłu od treningów przed monitorem i w rozluźnieniu zmęczonego ciała.