Proces odchudzania wymaga zaangażowania i wysiłku, jednak należy pamiętać, że zdrowe, mądre odchudzanie nie idzie w parze z szybkim odchudzaniem. Zbyt szybkie tracenie nadmiaru kilogramów może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia, a także efektem jo-jo po zakończeniu diety redukcyjnej.
Jak powinna wyglądać zdrowa dieta redukcyjna?
Zdrowa dieta redukcyjna, której efektem będzie mądre odchudzanie, powinna dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne do życia składniki. Dietę należy rozpocząć od ustalenia swojego CPM, czyli całkowitej przemiany materii. To ona wyznacza, ile kalorii organizm powinien spożywać, by zaspokoić wszystkie funkcje życiowe, a ponadto nie przytyć. Dla diety redukcyjnej wskazane jest początkowe odjęcie 300-500 kcal swojego dziennego zapotrzebowania, z uwzględnieniem wydatku energetycznego również z treningów i wszelkiej aktywności fizycznej. Należy pamiętać, by nie ograniczać zbytnio kalorii w swojej diecie. Może to powodować niedobory witamin, a także ogólne osłabienie organizmu, a w konsekwencji pojawienie się stanów chorobowych.
Czerpiąc informacje o zdrowym, mądrym odchudzaniu, należy polegać jedynie na rzetelnych źródłach. Pozwoli to nie tylko na zredukowanie masy ciała, ale także na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Wiele informacji dotyczących diety redukcyjnej, a także wskazówek jak zdrowo schudnąć, dostępnych jest na blogu https://dietetyk.edu.pl/
Wybór odpowiedniej diety zależy jedynie od preferencji danej osoby, a także od wskazań zdrowotnych. W pełni zdrowa osoba może wybierać między ograniczaniem kalorii z ogólnej, zdrowej żywności, zachowując przy tym odpowiedni rozkład makroskładników diety. Może również zdecydować się na zastosowanie diety ketogenicznej, która opiera się na dużym zminimalizowaniu węglowodanów w diecie. Organizm przyswaja kalorie głównie z produktów bogatych w zdrowe tłuszcze.
Nie można zapominać o źródłach wszelkich witamin i minerałów, czyli o warzywach i owocach. Zalecane jest ich codzienne spożywanie. Oprócz walorów zdrowotnych, mogą przyczyniać się do utrzymywania zdrowej diety również w inny sposób. Ich niska kaloryczność pozwala na spożycie ich sporej ilości, a tym samym zaspokojenie uczucia głodu. Warto wyrabiać w sobie nawyki zastępowania niezdrowych przekąsek właśnie warzywami i owocami, z czego przewagę powinny stanowić warzywa. Owoce mimo tego, że są zdrowe, zawierają sporo naturalnych cukrów, dlatego nie powinno się przesadzać z ich ilością w ciągu dnia.
Ile posiłków spożywać w ciągu dnia?
Wszelkie zasady zdrowego odżywiania przyjmują zazwyczaj, że powinno się spożywać 4-5 posiłków dziennie, co około 3 godziny. Przez wiele osób śniadanie jest uznawane za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, jednak należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest słuchanie własnego organizmu. Pojawia się coraz więcej informacji, że zdrowe odżywianie niekoniecznie musi opierać się na spożywaniu 4 lub 5 posiłków dziennie.
Coraz bardziej popularna staje się metoda odchudzania, która polega na wyznaczeniu sobie okna żywieniowego, w czasie którego zostaje spożyta całkowita dzienna liczba kalorii. Dieta opierająca się na takich zasadach nazywa jest dietą IF, czyli okresowym postem. Dla wielu osób, szczególnie cierpiących na tzw. napady obżarstwa, stała się metodą na kontrolowanie własnych posiłków. W takim systemie żywienia ich ilość nie jest zbyt ważna, o ile organizmowi zostanie dostarczony ustalony limit kalorii.
Dla osób, które jedząc 4-5 posiłków dziennie odczuwają głód i nie są w stanie zbytnio się najeść, polecane jest jedzenie 3 większych posiłków w ciągu dnia. Jest to równie skuteczny sposób, jak spożywanie kilku mniejszych posiłków, jednak metodę należy dobierać indywidualnie dla własnych preferencji. Wpływ na dobór liczby posiłków w ciągu dnia mogą mieć także choroby przewlekłe, które wymagają specjalistycznego sposobu odżywiania.
Źródło: https://dietetyk.edu.pl/porady/
Czy w zdrowej diecie redukcyjnej można stosować wspomagacze?
Osoby, chcące mądrze schudnąć, często obawiają się sięgać po środki, które mogą wspomóc procesy odchudzania. Zwykle środki wspomagające odchudzanie są dostępne pod postacią tabletek, ziół lub proszków do rozpuszczania w wodzie. Wybierając zdrowe, naturalne składy produktów, można być spokojnym. Suplementy diety wspomagające odchudzanie zwykle opierają się na naturalnych składnikach, które mogą hamować uczucie głodu lub ciągu do słodyczy.
Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie tabletki na odchudzanie nie wykonają samodzielnie swojego zadania. Ważne jest samozaparcie, dyscyplina i systematyczne treningi, które wpływają na zdrowe nawyki praktykowania aktywności fizycznej. Stosowanie suplementów diety, a także różnego rodzaju spalaczy tłuszczu, nie przyniesie pożądanych efektów, jeśli sama dieta nie ulegnie zmianie.
Zdrowe, mądre odchudzanie, mimo tego, że powinno opierać się na dostarczaniu organizmowi wszelkich składników odżywczych, nie koliduje ze stosowaniem suplementów diety. O ile ich składy są naturalne i bezpieczne, ich stosowanie może stanowić również motywację w procesie odchudzania. Mogą być również dobrym uzupełnieniem codziennej diety i treningów, które wspomogą osiągnięcie zamierzonego celu.